Do przewlekłego leczenia tlenem w warunkach domowych przy pomocy koncentratora tlenu, kwalifikują się chorzy na przewlekłe, nienowotworowe choroby płuc w okresie niewydolności oddychania, a są to przede wszystkim:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- astma oskrzelowa,
- rozedma płuc,
- mukowiscydoza,
- rozstrzenie oskrzeli,
- choroby śródmiąższowe płuc,
- zaawansowane zmiany pogruźlicze i pozapalne.
Aby zostać zakwalifikowanym do domowego leczenia tlenem, należy zgłosić się ze skierowaniem do szpitala, gdzie po wykonaniu niezbędnych badań lekarz specjalizujący się w chorobach płuc, określi, czy dolegliwości spełniają kryteria kwalifikacji do tlenoterapii.
Działalność Zespołu Domowego Leczenia Tlenem oparta jest na przydzielaniu choremu do domu koncentratora tlenu, który wzbogaca w tlen powietrze do oddychania.
Celem tlenoterapii jest przede wszystkim wydłużenie czasu trwania życia osoby chorej, ale również ograniczenie częstych chorób dróg oddechowych, poprawa wydolności oddechowej osoby leczonej, poprawa komfortu życia i stanu psychicznego.
GODZINY PRACY PORADNI:
WTOREK 13:00 – 14:35
CZWARTEK 13:00 – 14:25
LOKALIZACJA PORADNI:
PILCHOWICE, UL.DWORCOWA 31 BUDYNEK SZPITALA – PARTER
TELEFON DO PORADNI:
(32) 331 99 10
PUNKT POBRAŃ:
Pobieranie materiału do badań odbywa się w Laboratorium zlokalizowanym na parterze budynku Szpitala. Badanie spirometryczne wykonywane jest w Pracowni mieszczącej się naprzeciwko Laboratorium.
Kierownik Zespołu Domowego Leczenia Tlenem: lek. Piotr Sitek
Numer telefonu kontaktowego: Sekretariat oddziału tel. 32 331 99 22